Sunbeam Motorcycle Club - Welcome

Pinhard Prize Winners (2018 – 1950)

Year Name Discipline
2018

2017

2016

Ryan Vickers

Luke Harris

Jack Peace

Road Race

Grass Track and Speedway

Trials

2015 James Shanes Grass Track/Long Track
2014 Zach Wajtknecht Long Track
2013 Joe Francis Road Race
2012 Tom Woolley Flat Track
2011 Jack Sheppard Trials
2010 Jack Challoner Trials
2009 Bradley Smith Road Race
2008 Scott Redding Road Race
2007 Tommy Searle Motocross
2006 Alex Wigg Trials
2005 Paul Chatham Trials
2004 Donna Fox Trials (Ladies)
2003 Jamie Clarke ACU Admin s/e centre
2002 Tom Sugar Trials
2001 Ben Wilson Road Race
2000 J R Walker Trials
1999 Malcolm Crosswaite Trials
1998 Carl Nunn Motocross
1997 Sam Connor Trials
1996 Graham Jarvis Trials
1995 Malcolm Baybutt Grass Track
1994 Paul Hurry Grass Track
1993 Doug Lampkin Trials
1992 Jason Higgs Motocross
1991 Steve Colley Trials
1990 Jamie Dobb Motocross
1989 Jason Lawer Trials
1988 Bill Braybrook Trials
1987 Paul Edmonson Motocross
1986 Ian McConnachie Road Race
1985 Kurt Nicoll Motocross
1984 Steve Saunders Trials
1983 S Patrickson Road Race
1982 Dave Thorpe Trials
1981 V J Lampkin Trials
1980 Gary Padgett Road Race
1979 M A Lee Speedway
1978 Gordon W Phillip Enduro
1977 John Reynolds Motocross
1976 Neil Hudson Road Race
1975 Graham Noyce Motocross
1974 Clive Smith ?
1973 Rob M Shepherd Trials
1972 Colin Baybutt Grass Track
1971 H M Lampkin Trials
1970 C Pusey Grass Track
1969 Michael L Dawes Organiser
1968 Malcolm Rathmell Trials
1967 Tommy Milton Jnr. Trials
1966 Gordon Farley Trials
1965 Dave Baybutt Grass Track
1964 Dereck J Adsett Trials
1963 Mick Andrews Trials
1962 Malcolm Davis Trials
1961 Scott Ellis Trials
1960 Colin Hutchinson Organiser Thirsk Club
1959 Dan Shorey Road Race
1958 Mike Hailwood Road Race
1957 Roy Peplow Trials
1956 Arthur Lampkin Trials
1955 Jeff Smith Motocross
1954 John Surtees Road Race
1953 W H Martin Trials
1952 Maureen Towler Trials
1951 Peter L Hodgson ?
1950 J R Milner Trials

Back to main Pinhard Prize page